fbpx

Blog

Sprzęt do kitesurfingu – co powinieneś o nim wiedzieć przed zakupem?

Zwyczajowo rzecz ujmując pod pojęciem sprzęt do kitesurfingu rozumiemy latawiec kitesurfingowy z barem oraz deskę. Warto jednak pamiętać, że nie jest wyposażenie wystarczające do samodzielnego uprawiania kitesurfingu, ponieważ niezbędny będzie Nam dodatkowy osprzęt czyli tzw. sprzęt miękki na który składają się trapez z leashem, pianka, buty i rękawice neoprenowe, kamizelka asekuracyjna oraz kask. Oczywiście poza trapezem to czy będziemy potrzebować pianki czy chroniącej przed słońcem lycry, butów neoprenowych czy rękawic uzależnione jest od tego gdzie i w jakiej porze roku uprawimy kitesurfing. Pływanie w kasku i kamizelce asekuracyjnej w przypadku osób początkujących rekomendujemy praktycznie zawsze.

Jak dobrać sprzęt do kitesurfingu?

trapez z leashem

Trapez z leashem

Sprzęt kitesurfingowy można kompletować kompleksowo lub etapami. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby osoby które są na etapie nauki kitesurfingu lub dopiero noszą się z jej zamiarem zaopatrzyły się w miękki sprzęt do kitesurfingu. Własna pianka, kask czy dobrany idealnie do naszych „wypukłości” trapez na pewno podniosą komfort nauki. Wg. Nas po twardy sprzęt kitesurfingowy warto jednak sięgnąć dopiero po ukończeniu szkolenia, na etapie w którym będziemy już w stanie nieco więcej powiedzieć o własnych preferencjach co do charakterystyki kompletowanego sprzętu tj. kształt latawca oraz jego rozmiar, rozmiar deski czy szerokość baru. Sprzęt do kitesurfingu dobieramy zawsze bezpośrednio do gabarytów osoby pływającej oraz warunków wiatrowych w których będziemy pływać; uzależnione jest to często od lokalizacji, w których będziecie uprawiać kitesurfing. Inne rozmiary latawców będziemy wybierać na wietrzny Egipt a inne na słabowiatrowy Zanzibar. Również akcesoria do kitesurfingu dobieramy biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne i charakterystykę akwenu na którym będziemy pływać. Pianki posiadają oznaczenie grubości materiału oraz dedykowaną im temperaturę wody. Butów i rękawic będziemy używać kiedy temperatura będzie niższa niż 15!C, buty przydadzą się również w przypadku niebezpiecznego dla bosej stopy dna a kamizelka oraz kask powinien być używany w każdych okolicznościach.

Deska do kitesurfingu – jak wybrać odpowiednią?

pady i strapy do deski Twin Tip

Pady i strapy do deski Twin Tip

finy do deski TwinTip

Finy do deski TwinTip

deska do kitesurfingu TwinTip oraz TwinTip SPLIT

Deska do kitesurfingu TwinTip oraz TwinTip SPLIT

Pierwsza deska do kitesurfingu jest deską typu Twin-Tip czyli taką na której możemy pływać w obu kierunkach bez potrzeby zmiany krawędzi deski. Jeśli chodzi o długość deski to zwykle na pierwszą deskę rekomendujemy wybór nieco większej deski; dłuższej o ok. 5-10 cm od naszej docelowej deski do kitesurfingu. Doskonaląc pływanie na takiej desce początkujący kitesurfer po intensywnym sezonie pływania będzie w stanie sam określić charakterystykę swojej deski docelowej – jej długość oraz twardość. Oczywiście na wybór deski mają również wpływ gabaryty osoby na niej pływającej tj. waga i wzrost a czasami nawet i rozmiar stopy.Najcześciej wybieranymi długościami desek kitesurfingowych w przypadku mężczyzn są deski z przedziału 136 cm – 142 cm a w przypadku kobiet 132 cm – 136 cm. W przeciwieństwie do samego latawca kitesurfingowego zazwyczaj na większość warunków wiatrowych wystarczy nam jedna deska kitesurfingowa. Należy jednak pamiętać że kompletna deska do kitesurfingu to nie sam „blat” ale również pady z strapami, finy oraz rączka, która jest zdecydowanie przydatna szczególne dla początkujących kitesurferów. W przypadku zakupy nowej deski często blat deski i dodatkowy osprzęt do niej wycenione są osobno.

Latawiec do kitesurfingu

pompka do latawca kitesurfingowego

Pompka do latawca kitesurfingowego

Latawiec Kitesurfingwy

Latawiec Kitesurfingwy

Niestety ale aby móc swobodnie pływać na większości warunków wiatrowych nie wystarczy nam posiadanie jednego rozmiaru latawca do kitesurfingu. Również dwa rozmiary to nadal mało, a dla kitesurfera który chce pływać wtedy kiedy jest wiatr a nie czekać długie tygodnie na wiatr o odpowiedniej do posiadanego rozmiar latawca sile, minimum to 3 rozmiary latawca. Ponieważ tak jak wspominaliśmy wcześniej rozmiar latawca dobieramy bezpośrednio do gabarytów osoby pływającej oraz warunków wiatrowych nie można w sposób jednoznaczny, uniwersalny określić jakie rozmiary powinniśmy wybrać; będą się one różniły w przypadku kobiety 50 kg vs mężczyzny ważącego 100 kg. Przyjęto, że jeśli chodzi o pływanie w Polsce i mężczyznę o wadzę ok. 75 kg. najbardziej uniwersalnym rozmiarem latawca dla niego będzie latawiec o powierzchni 12m2. Decydując się na zakup trzech rozmiarów latawca kitesurfingowego powinnismy wybrać takie rozmiary aby pokryły nam środkowy zakres wiatrowy tj. od 13-14 do 22-25 oraz dolny i górny zakres wiatrowy mieszczące się odpowiednio w przedziałach 10-12 węzłów i 25-35 węzłów. Warto wziąć pod uwagę to że do mniejszych latawców kitesurfingowych rekomendowane jest dokupienie wąskiego baru.

Zestaw do kitesurfingu – na co warto zwrócić uwagę?

bar do kitesurfingu

Bar do kitesurfingu

Decydując się na zakup pierwszego zestawu kitesurfingowego niezależnie od tego czy zaczynamy od jednego czy od razu 2-3 latawców warto jest zdecydować się na konkretna markę i model latawca. Umożliwi nam to zniwelowanie potrzeby posiadania 3 osobnych barów, co zazwyczaj ma miejsce jeśli kupujemy każdy rozmiar latawca innej marki. Możliwość używania jednego a w przypadku wymagających kitesurferów maksymalnie dwóch długości barów do praktycznie każdego rozmiaru latawca w obrębie danej marki czy modelu jest nie tylko wygodne ale również tańsze w zakupie. Jeśli chodzi o deskę kitesurfingową to warto zastanowić się szczególnie jeśli planujemy dużo podróżować samolotem nad rozwiązaniem typu SPLIT czyli deska TwinTip, którą możemy złożyć na pół. Jest to opcja, która umożliwi nam transport deski samolotem beż konieczności dokupowania drogiego bagażu sportowego.

 

 

Kitesurfing a sprzęt używany:

deska do kitesurfingu

Deska do kitesurfingu

Sprzęt do kitesurfingu to nadal „obszar” w którym producenci z roku na roku wprowadzają ulepszenia i nowe rozwiązania. Z tego względu sprzęt z przed 5 lat będzie jeszcze dość znacząco różnił się od sprzętu z bieżącego rocznika. Decydując się na zakup sprzętu używanego korzystajmy pewnych źródeł, w np. w szkołach kitesurfingu często można kupić sprzęt użytkowany jeden sezon, który podlega jeszcze rocznej gwarancji producenta. Jeśli chcemy aby zakupiony sprzęt posłużył nam ok 5 sezonów, nie wybierajmy sprzętu starszego niż 1-2 lata. Niezależnie od tego czy będziemy kupować sprzęt używany czy nowy wybierajmy sprzęt sprawdzonych marek takich, na których prowadzone są w zajęcia w renomowanych szkołach kitesurfingu oraz tych których używają na zawodach zawodowi kitesurferzy. „Świeży” sprzęt topowej marki na gwarancja nie tylko naszego bezpieczeństwa ale rownież naszego szybkiego progresu.

 

 

Ile kosztuje sprzęt do kitesurfingu?

pianka do kitesurfingu

Pianka do kitesurfingu

Jeśli koszty sprzętu kitesurfingowego nie stanowią problemu dla początkującego kitesurfera warto zaopatrzyć się w najnowszy, fabrycznie nowy sprzęt. Mając na myśli topowych producentów sprzętu kitesurfingowego to koszt jednego latawca w rozmiarze 12m2 to ok. 7500 zł wzwyż, do tego nowy bar w cenie od 2550 zł. Blat deski kitesurfingowej to koszt rzędu 2700 zł + osprzęt ( pady, footstrapy, rączka) ok. 900 zł. Sprzęt miękki czyli trapez i pianka renomowanej marki to koszt zaczynający się od ok. 1400 zł dla trapezu i 1200 zł dla pianki w grubości 4/3. Do tego pompka 220 zł. Jeżeli jednak będziecie szukali oszczędności i zdecydujecie się na zakup sprzętu używanego, 1-2 sezonowego to można obniżyć koszty do ok 50%.

Ile kosztuje zestaw do kitesurfingu?

trapez kitesurfingowy

Trapez kitesurfingowy

Zakładając, że jesteśmy mężczyzną ważącym 75 kg i planującym pływać głównie w Polsce, decydujemy się na zakup sprzętu nowego i do naszego zestawu wybieramy 3 latawce w rozmiarach 8m2, 12m2 i 15 m2, dwa bary, kompletną deskę, trapez, piankę, kask, kamizelkę asekuracyjną oraz pompkę musimy dysponować budżetem ok. 35.000 zł. Oczywiście kupując całość u jednego sprzedawcy można wynegocjować nieco korzystniejsze warunki niż kupując wszystko osobno.

 

 

 

 

 

Czytaj więcej:

 

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com