fbpx

Blog

Jak wygląda kurs kitesurfingu dla osoby zupełnie początkującej?

Pełne szkolenie kitesurfingowe w naszej szkole w Jastarni trwa 12 godzin i podzielone jest na trzy spójne etapy czyli POZIOM I, II oraz III nazywane również PZKite I, II oraz III. PZKite to skrót od Polskiego Związku Kitesurfingu czyli organizacji która sprawuje w Polsce nadzór nad licencjonowanymi  szkołami kitesurfingu.  Każdy z etapów szkolenia kitsurfingowego to szereg umiejętności do opanowanie, które w efekcie końcowym pozwolą cieszyć się nam swobodnym pływaniem na kitesurfingu. Program szkolenia ułożony jest w taki sposób, że na jego początku znajdują się umiejętności najprostsze, a wraz z czasem trwania szkolenia ich trudność wzrasta, głównie ze względu na ich stopień złożoności. Aby zrealizować pełnie szkolenie kitesurfingowe potrzebujemy min. 3 wietrzne dni; każdego dnia realizujemy jeden z poziomów. Zajęcia na wodzie odbywają się w dwu-godzinnych sesjach.

PIERWSZY DZIEŃ KURSU KITESURFINGU CZYLI POZIOM I:

Szkolenie Kitesurfingowe

Kurs Kitesurfingu Jastarnia

W pierwszy dzień szkolenia kitesurfingowego realizujemy kurs pierwszego stopnia czyli POZIOM I. Trwa on 4 godziny i podzielone jest na dwie części: pierwszą realizujemy na brzegu i jest to twz. INTRO kitesurfingowe, natomiast druga część pierwszego stopnia realizujemy już w całości na wodzie. Na początku naszego szkolenia, jeszcze na plaży dowiemy się co to jest w ogóle latawiec kitesurfingowy i dlaczego „lata” oraz czym jest okno wiatrowe. Nauczymy się również sterować małym latawcem kitesurfingowym tzw. treningówką. Sterowanie takim małym latawcem jest w 100 % bezpieczne i powala nam szybko i skutecznie nauczyć się prawidłowych nawyków związanych z pilotowaniem latawce kitesurfingowego. Podczas szkolenia na plaży będziemy uczyć się sterować latawcem w całym oknie wiatrowym czyli strefach małej i dużej mocy, dowiemy się co zrobić kiedy „skrzyżują nam się linki” oraz czym
jest prawy i lewy hals. Uzupełnieniem szkolenia będą podstawowe informację związane z bezpieczeństwem i pierwszeństwem na spocie. Kiedy umiejętność pilotowania małego latawca kitesurfingowego nie będzie nam już sprawiała problemu, przejdziemy sobie do rozłożenia właściwego sprzętu czyli latawca kitesurfingowego pompowanego wraz z barem. Nauczymy się jak przygotować sprzęt do pływania, w jaki sposób poruszamy się z nim po plaży, poznamy systemy bezpieczeństwa oraz przeprowadzimy symulację ich działania. Tutaj dowiesz się również jak dobrać odpowiedni rozmiar latawca kitesusrfingowego oraz jakie mamy możliwości regulacji mocy latawca już na wodzie. Na koniec zostaniesz poinstruowany jak wygląda asystowanie przy starcie latawce kitesurfingowgo z plaży i gotowe! Idziemy do wody!
Druga część szkolenia pierwszego stopnia to nic innego jak przeniesienia umiejętności sterowania latawcem treningowym na już właściwy latawiec kitesurfingowy czyli pompowany. Ten etap szkolenia to powtórzenie wszystkich ćwiczeń wykonanych na Intrze z małym latawcem z tą jednak różnicą, że w większości przypadków kiedy będziemy sterować dużym latawcem, to siła jaką będzie on generował nie pozwoli nam już stać w miejscy, a my wykorzystamy ją do pływania na brzuchu czyli tzw. bodydragów. Ten etap szkolenia pokaże Ci jak dużo fanu dostarcza uprawianie kitesurfingu. Oczywiście na początku wszystkie ćwiczenia wykonujesz razem ze swoim instruktorem. Wraz z wzrostem Twoich umiejętności zwiększa się również samodzielność w wykonywanych ćwiczeniach. Szkolenie kitesurfingowe I stopnia kończy się w momencie, kiedy potrafisz w sposób kontrolowany i świadomy sterować latawcem w strefie małej i dużej mocy, potrafisz wykorzystać go do pływania na brzuchu w dowolnym kierunku, znasz sposoby i potrafisz wykonać samodzielny restart latawca kitesurfingowego z wody, rozumiesz kto i kiedy ma pierwszeństwo na spocie. Na koniec przeprowadzamy akcję samoasekuracyjną tzw. zrywkę i gotowe! Możemy rozpoczynać szkolenie II stopnia.

DRUGI DZIEŃ KURSU KITESURFINGU CZYLI POZIOM II:

Kurs Kitesurfingu Jastarnia

Szkoła Kitesurfingu Jastarnia

Podczas drugiego etapu szkolenia kitesurfingowego dowiemy się jak wykorzystać latawic kitesurfingowy do tego aby wstać na deskę i w rezultacie wykonać pierwsze ślizgi na prawym i lewym halsie. Abyśmy jednak mogli przejść do pierwszych prób startów musimy najpierw dowiedzieć się jak wygląda i nauczyć się wykonywać poprawny ruch startowy latawcem kitesurfingowym. Praca latawcem podczas ruchu startowego to nic innego jak sterowanie nim w określonym obszarze okna wiatrowego – ponieważ ruch ten ma umożliwić nam wstać na deskę, co wiąże się z potrzebą wygenerowania przez latawiec dość dużej ilości mocy, poruszamy się tutaj w strefie dużej mocy okna wiatrowego czyli tzw. Power Zone. Kolejną umiejętnością do opanowanie na tym etapie szkolenia jest umiejętność samodzielnego zakładania deski kitesurfingowej na nogi . Dowiemy się również jak wygląda poprawna pozycja przygotowująca NAS do startu na deskę. Kiedy te czynności nie będą już nam sprawiały problemu przejdziemy do szeregu ćwiczeń koordynujących pracę latawca z pracą nóg, co w efekcie doprowadzi NAS do pierwszych prób startu na desce kiesturfingowej. W dalszym etapie szkolenia kitesurfingowego będziemy dążyć do tego aby starty te były regularne i powtarzalne w obu kierunkach – na prawym i lewym halsie. Będziemy też starali aby nasze próby startów zakończone był przepłynięciem na desce kitesurfingowej określonego dystansu; będziemy więc ćwiczyć poprawną pracę latawcem podczas płynięcia na halsie oraz kontrolowane zatrzymywanie się. Ostatnią umiejętnością do opanowanie na tym etapie szkolenia będzie umiejętność zmiany kierunku płynięcia poprzez zatrzymanie się czyli nauka tzw. „zwrotów” z przymoczeniem .Aby zrealizować cały program kursu Kitesurfingu POZIOM II potrzebujemy dwie dwu-godzinne sesje w wodzie czyli jeden dzień !

DZIEŃ TRZECI KURSU KITESURFINGU CZYLI POZIOM III:

Szkoła Kitesurfingu Jastarnia

Szkolenie Kitesurfingowe

Kiedy potrafimy już poprawnie wystartować na desce kitesurfingowej, a po udanym starcie utrzymanie się na niej i kontynuacja płynięcia na halsie nie sprawia nam większego problemu, to czas aby zająć się nauką sterowania deską kitesurfingową. Na tym etapie szkolenia kitesurfingowego nauczymy się kontrolować nasz tor oraz prędkość jazdy; dowiemy się jaka jest różnica pomiędzy pływaniem „ostro” pod wiatr tzw. ostrzeżeniem, a co znaczy „odpaść” z wiatrem. Na tym etapie popracujemy również nad Twoją pozycją podczas pływania na kitesurfingu, a Twój instruktor kitesurfingu pokaże Ci jak z pozoru drobne szczegółu w Twoim ułożeniu ciała podczas płynięcia na desce mają wpływ np. na efektywne ostrzenie. Trzeci dzień szkolenia kitesurfingowego to również czas na naukę pełnych zwrotów czyli takich bez zamoczenia tułowia podczas zmiany kierunku płynięcia. Jeśli twój progres będzie miał się dobrze już na tym etapie szkolenia podejmiesz próbę wykonania swojego pierwszego skoku prostego tzw. ogóra ! Trzeci etap kursu kitesurfingu realizowany jest również w dwóch-dwu- godzinnych sesjach na wodzie. Po ukończeniu pełnego szkolenia kitesurfingowgo powinieneś być już samodzielnym kitesurferem, który potrafi bezpieczenie dla siebie i innych użytkowników spotu uprawiać kitesurfing! Potwierdzeniem Twoich umiejętności będzie wystawiona przez NAS karta progresu PZKite, która honorowana jest na całym świecie i uprawnia Cię do samodzielnego wypożyczenia sprzętu kitesurfingu; to takie Twoje prawojazdy na kitesurfing !

Masz pytania? zadzwoń + 48 602 392 237 lub napisz surfszkola@op.pl

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com