fbpx

Blog

Jak zrobić swojego pierwszego backrolla’a?

Pływasz, ostrzysz się, pierwsze skoki są już za Tobą ? Czas pójść o krok dalej! Backroll to trick, który otwiera drzwi do świata możliwości! Jeśli chodzi o kitesurfing backroll jest jednym z  podstawowych skoków ale można go wykonać w bardzo wielu odmianach, łączyć grabami i efektownymi kite loop’ami! Chcesz dowiedzieć się jak „zabrać” się za swojego pierwszego backrolla? Zapraszamy do lektury!

Na początku musimy zadać sobie pytanie, czy chcemy nauczyć się tego tricku poprzez zacięcie z samych nóg, czy z pomocą latawca ? Backroll to nic innego jak obrót o 360 stopni pod wiatr w powietrzu. Po wybiciu, czyli oderwaniu się od wody, inicjujemy rotacje poprzez skręcenie głowy, barku, bioder oraz deski pod wiatr. Im mocniej i energiczniej wykonamy rotacje tym szybciej się zakręcimy i tym mniejsze wybicie będzie nam potrzebne aby poprawnie odjechać ten trick. Najważniejszą sprawą przed samym etapem lądowania backrolla jest zatrzymanie rotacji po wykonaniu pełnego obrotu. Nasz wzrok należy zatrzymać na miejscu lądowania i tym samym zablokować dalszą rotacje. Kiedy nam się to uda pozostaje już ostatni etap naszego trick’u kite backrolla czyli lądowanie i tu wzorujemy się na tym, co już potrafimy ze skoku prostego.

Bacroll na kite to jeden z podstawowych skoków umożliwiających naukę nieco bardziej skomplikowanych ewolucji freestylowych na kitesurfingu

Nasza Instruktora wykonująca high backroll

 

Każdy instruktor Ci powie, że zrobienie backroll’a na kite to nic trudnego ale wykonać go stylowo to już coś!

Po pierwszych udanych próbach wykonania naszego backrolla możemy troszkę podnieść poprzeczkę i pomyśleć o czymś co sprawi, że Nasz trick będzie bardziej efektowny. Kiedy napływamy i czujemy dużą moc, możemy postarać się wykonać go jak najwyżej. Przy wybiciu wystarczy wykonać energiczny, aczkolwiek mały ruch głowa w kierunku pod wiatr, aby nasza rotacja była powolna a to napewno doda Naszemu backrollowi stylu. Kiedy czujesz przed lądowaniem, że rotacja była zbyt obszerna i  „Cię przekręci”, spróbuj zakończyć trick switch’em! Najważniejsze jest wybicie, kiedy chcesz wykonać high backrolla nie myśl o rotacji a o wysokim skoku. Dopiero przy wybiciu skoncentruj się na rotacji.

Możliwości wykonania backrolla na kitesurfingu jest bardzo wiele; można go wykonać nisko nad wodą jednak najbardziej efektowane są backrolle wykonywane wysoko nad wodą. Wykonanie wysokiego skoku umożliwia nadania mu stylu poprze dołożenie np. graba czyli przytrzymania deski ręką!

Backrolla można wykonać nisko nad wodą, nie trzeba się go bać!

 

Backroll to dopiero początek! Nauka Kitesurfingu nigdy się nie kończy, możliwości jest tak wiele!

Chcesz podnieść skill’a i prosty backroll już Ci się znudził ? Spróbujmy wiec backroll na wypięciu. Kiedy już umiesz railey to masz podstawy do nauki unhooked backroll. W momencie kiedy napływasz sprawdź czy masz odpowiednio dużo mocy na barze żeby móc się wybić i polecieć – pamiętaj jednak, że tej mocy nie możesz mieć tak dużo jak przy high backroll! Po wypięciu haka z chicken loopa kiedy nabieramy mocy, wybijając się z nóg najważniejsze do zapamiętania jest to, żeby nie wybić się do railey a z rotacja pod wiatr. Obrót należy wykonać bardzo szybko a wiec ruch głową, barkami, nogami i deską musi być bardzo dynamiczny. Po skręceniu głowy pod wiatr, wzrok przy backroll unhooked powinien być skupiony na latawcu, żeby utrzymać kontrolę nad jego położeniem. Kite powinien być bowiem w tym samym miejscu, w którym go mieliśmy przed wybiciem lub ciut niżej dla większego ciągu!

 

Backroll jest również jednym z kitesurfingowych tricków który możemy wykonać na wypięciu czyli unhooked. Skok na wypięciu charakteryzują się tym, że podczas najazdu do triicku ściągamy chikenllopa z haka trapezowa i całość skoku wykonujemy trzymając bar wyłącznie silą własnych mięśni.

Skok na wypięciu czyli Unhooked backroll na mega stylu!

 

Najczęściej popełniane błędy przy nauce backrolla na kite:

  • Zbyt wczesne lub za słabe wybicie – lądowanie kończy się przedwcześnie w wodzie!
  • „blokada nóg” po wybiciu i rotacja wyłącznie z „głowy” – to nie wystarczy. w rotacji musi wsiąść udział całe nasze ciało – głowa, barki, biodra, nogi.
  • Utrata kontroli nad latawcem podczas wykonywania rotacji –  wybijając się do backrolla, musimy się wystrzegać zaciągnięcia tylnej ręki, ponieważ latawiec może wtedy zakręcić kiteloopa, który mocno wyciągnie Nas do przodu.

 

Naukę backrolla warto rozpocząć z licencjonowanym instruktorem, którego wskazówki pozwolą nam na szybszy i bezpieczniejszy progress

Kiedy latawiec leci w prawo a rider w lewo…na szczęście woda jest miękka!

Jeśli chcesz nauczyć się nowych skoków to śmiało zapisz się na kurs doszkalający w naszej szkole kitesurfingu a progres na pewno pojawi się szybciej. W naszej szkole kitesurfingu prowadzimy zajęcia na wszystkich poziomach zaawansowania w tym zajęcia dedykowane nauce freestyle! Nauczymy Cię nie tylko skoków z rotacją ale również pierwszych skoków unhooked!
Nasza szkoła kitesurfingu w Jastarni jest otwarta jest dla WAS zawsze od kwietnia do listopada a spot na którym pływamy charakteryzuje się wyjątkowo płaską wodą dzięki czemu idealnie nadaje się do nauki freestyle! Znajdziecie NAS w Jastarni przy ul. Nad Zatoką 2 a pełna oferta naszej szkoły znajduje się po linkiem https://surfszkola.pl/kitesurfing/

 

ZAPRASZAMY!

+ 48 602 392 237 lub + 48 604 417 303

SurfSzkola przy molo w Jastarni ul. Nad Zatoką 2, 84-140 Jastarnia

AUTOR:

SARA GINTOWT-SAMKIEWICZ Instruktor Kitesurfingu PZKite level II

 

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com