fbpx

Blog

Pianki do windsurfingu – czym kierować się przy wyborze?

Pianka do windsurfingu, jak potocznie nazywany jest kombinezon z pianki neoprenowej, to, obok deski z pędnikiem podstawowe wyposażenie każdego surfera. Taki strój poprawia komfort termiczny podczas uprawiania sportu i sprawia, że pływać można nie tylko latem. Jak właściwie dobrać piankę i na które jej parametry w szczególności zwrócić uwagę? Poznaj podstawy!

Pianka do windsurfingu – jak dobrać odpowiednią?

Wybór właściwej pianki do windsurfingu jest bardzo ważny. Po co? Pianka do pływania, którą dobrze dobierzesz, sprawi, że uprawianie sportu będzie jeszcze bardziej przyjemne. Docenisz to zwłaszcza, kiedy zechcesz popływać w chłodniejszych miesiącach roku.

damska pianka

 

Wielu surferów uważa, że najlepsze warunki do windsurfingu nad Bałtykiem wcale nie panują latem, lecz późną jesienią i zimą. A wówczas dobra pianka, która zapewni Ci komfort termiczny podczas wykonywania ewolucji na desce, to podstawa!

 

Wybierając piankę do windsurfingu zwróć uwagę na takie jej parametry jak grubość kombinezonu, rodzaj szwów i zapięcia oraz oczywiście długość nogawek i rękawów. Wbrew pozorom, każdy z tych elementów ma znaczenie!

 

 

  • Jeśli zamierzasz pływać w Polsce jedynie w ciepłe miesiące (od maja do września), wystarczająca będzie zapewne pianka do windsurfingu o grubości 3-4 mm, co oznacza, że w miejscach tj. klatka piersiowa, plecy, nogawki i rękawy użyty materiał jest najgrubszy i wynosi w tym wypadku 4 mm, natomiast w miejscach gdzie materiał pracuje np. pod pachami, kolana etc. grubość materiału wynosi 3 mm. Na zimę i późną jesień trzeba już wybrać grubszy kombinezon – idealnie o grubości 5-6 mm najlepiej z wbudowanym kapturem.
  • Latem oczywiście wybieramy pianki cienkie 3/2 czy 2/2 mm z krótkim rękawem i nogawką, zimą natomiast wybierajmy pianki z wbudowanymi docieplaczami np. z wbudowanym kapturem. W sklepach znajdziesz również pianki z krótkim rękawem i dłuższymi nogawkami lub odwrotnie – długim rękawem i krótkimi spodenkami. Należy pamiętać, że pianka oprócz funkcji termicznej pełni również rolę ochronną – przed słońcem czy mechanicznymi uszkodzeniami skóry – otarcia, rany cięte. Jest to szczególnie ważny aspekt kiedy planujesz wyjazd za granicę w miejsca gdzie występują rafy.męska pianka
  • Podczas wyboru pianki zwróć uwagę również na detale tj. użyte materiały zewnętrzne oraz wewnętrzne, rodzaj zastosowanych szwów czy zapięcie. Piankę zakładasz na gołe ciało, a Twój kombinezon powinien ściśle przylegać do skóry. Musi więc być wygodny i nie powodować żadnych otarć. Dlatego też postaw na kombinezon, w którym szwy są wzmocnione a jednocześnie jak najmniej wyczuwalne po wewnętrznej stronie.

 

A zapięcie? Jeśli znajdzie się z tyłu tzw. backzip piankę łatwiej będzie Ci założyć, ale ochrona przed wychłodzeniem będzie mniejsza – zamek to zwykle najmniej szczelne miejsce w całej piance. Zapięcie z przodu czyli frontzip lepiej ochroni Twoje ciało, lecz założenie takiej pianki przynajmniej na początku będzie wymagało więcej czasu i wprawy. Na rynku dostępne są również pianki bezzamkowe czyli zipless, które zakładamy przez otwór szyjny.

Czy pianka przepuszcza wodę?

zapięcia pianki męskiejmęska piankaZastanawiasz się, czy pianka przepuszcza wodę, czy też zakładając ją, uda Ci się pozostać idealnie suchym? Tanie pianki kiepskiej jakości w całości uszyte z cienkiego jerseyu niestety przepuszczają wodę. Ponadto jeśli łączenia materiału (szwy) nie są dodatkowo wzmocnione (podgumowane albo wykonane w nowoczesnej technologii), pianka będzie przeciekała. Jakie rodzaje szwów stosuje się w piankach dla surferów? Podstawowym rodzajem jest szew płaski “szyty” który nie podrażnia skóry, ale też nie wpływa na podniesienie wodoszczelności kombinezonu. Tego typu szwy najczęściej stosowane są w piankach przeznaczonych do pływania latem. Drugi rodzaj szwów to tzw. szwy ślepe czyli takie gdzie szycie dodatkowo wzmocnione jest klejeniem. Lepiej niż szwy płaskie zabezpieczają piankę do windsurfingu przed przeciekaniem. Pianka w której materiałem dominującym jest neopren, a szwy są dodatkowo klejone to tzw. pianka półsucha.

Najbardziej nowoczesne pianki, przeznaczone do pływania zimą, łączone są szwami wulkanizowanymi. W tym przypadku na szwy nakładana jest na ciepło dodatkowa gumowa warstwa, która zwiększa znacząco szczelność kombinezonu.

 

Pianka do windsurfingu damska

Jaka powinna być pianka do windsurfingu damska? Przede wszystkim przy jej wyborze koniecznie trzeba kierować się funkcjonalnością kombinezonu. Przed przystąpieniem do zakupu dobrze więc zastanowić się, w jakich warunkach będziesz pływać. Czy zamierzasz uprawiać windsurfing tylko latem, czy również w chłodniejszych porach roku?

Pianki do windsurfingu - czym kierować się przy wyborze?Damska pianka

Podczas mierzenia pianki trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość. Pianka do windsurfingu damska musi dobrze przylegać do ciała. Nie powinna być ani zbyt luźna, ani za ciasna. Zwróć więc uwagę, czy wybrany model nie ciśnie Cię w szyję, czy mankiety pianki dobrze przylegają do dłoni oraz czy kombinezon nie ogranicza Ci swobody ruchów (szczególnie ramion).

Nie sugeruj się też łatwością wciągania pianki windsurfing! Damska (tak jak męska czy dziecięca) wersja kombinezonu może początkowo być trudna do założenia a im grubsza pianka tym trudniej się ją zakłada.

Pamiętaj jednak, że po kilku rundach pływania trochę się rozciągnie. Kobiety powinny wybierać wyłącznie damskie modele pianek ponieważ ich konstrukcja uwzględnia anatomiczną budowę ciała kobiety gwarantując przy tym maksymalny komfort.  Wiele osób, zwłaszcza początkujących, nie zdaje sobie z tego sprawy i w efekcie wybiera zbyt luźne pianki, które nie zapewniają pełnego komfortu podczas pływania.

Pianka do windsurfingu męska

Tak jak damska, pianka do windsurfingu męska powinna być idealnie dobrana do sylwetki surfera. Oznacza to, że nie może ani uciskać Cię, ani być zbyt luźna. Zwróć również uwagę na detale.

Pianki do windsurfingu - czym kierować się przy wyborze?Pianki do windsurfingu - czym kierować się przy wyborze?

Pianka windsurfing męska zaopatrzona w dodatkowy, przekładany przez głowę kołnierz, zwiększy Twój komfort termiczny – zwłaszcza, jeśli pływać zamierzasz także jesienią i zimą. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z windsurfingiem, postaw na modele z długimi nogawkami. W ten sposób ochronisz kolana zarówno podczas samego pływania, jak i nauki wchodzenia na deskę. Jeśli dodatkowo nakolanniki w piance będą elastyczne, a nogawki zaopatrzone w ochronę na piszczelach, uchronisz nogi przed otarciami.

 

Jeśli wiesz, że pływać będziesz dużo i często, zwróć uwagę na modele pianek do windsurfingu zaopatrzone w powłokę antybakteryjną. Taka dodatkowa warstwa zapobiegnie rozwojowi drobnoustrojów, a także zminimalizuje nieprzyjemny zapach potu.

 

Pianka windsurfingowa dla dzieci

Pianki do windsurfingu - czym kierować się przy wyborze?Pianki do windsurfingu - czym kierować się przy wyborze?Czy wiesz, że surfować na desce mogą już kilkulatki? Jaka powinna być pianka windsurfingowa dla dzieci? Tak jak modele dla dorosłych – przede wszystkim idealnie dopasowana! Dlatego też przed rozpoczęciem kolejnego sezonu (a nawet w jego trakcie) warto na spokojnie, w domu dokładnie przymierzyć kombinezon, który ma dziecko. Maluchy szybko rosną i może okazać się, że pianka do windsurfingu dla dzieci zakupiona w kwietniu we wrześniu jest już za mała! Aby jednak pianka spełniała swoją funkcję nie może być ani za duża, ani za mała – tak więc błędem jest kupowanie pianki “na wyrost” gdyż będzie ona za luźna i nie zapewni komfortu termicznego, za mała pianka będzie natomiast krępowała ruchy i zabierze całą przyjemność z pływania.

Decydując się na zakup pianki dla swojego dziecka wybierajmy najlepsze  modele, które zapewnią mu maksymalny komfort korzystania. Pianka windsurfing dla dzieci wymaga takiej samej dbałości jak wersje dla dorosłych. Susz ją w pozycji wiszącej na wieszaku z szerokimi ramionami, na lewej stronie. Nie przyspieszaj procesu używając suszarki, grzejnika, albo wystawiając piankę na silne słońce – materiał szybko popęka. Co jakiś czas wypierz piankę w chłodnej wodzie z dodatkiem bardzo łagodnego detergentu. Każdorazowo po wyjściu z morza przepłucz też kombinezon bieżącą, słodką wodą.Pianki do windsurfingu - czym kierować się przy wyborze?

Jaka pianka do windsurfingu?

Czy wiesz już jak wybrać piankę do pływania? Windsurfing będzie o wiele przyjemniejszy dla Ciebie, jeśli odpowiednio się przygotujesz. Ważna jest więc nie tylko dobrze dobrana deska i pędnik ale także strój. Dzięki temu w komfortowych warunkach będziesz mógł spędzić na wodzie nawet kilka godzin (i to niezależnie od pory roku).

Pamiętaj więc, że jedyna właściwa odpowiedź na pytanie, jaka pianka do windsurfingu sprawdzi się najlepiej? to taka, która jest indywidualnie dobrana do surfera! Ważne jest zarówno dobranie modelu do postury i sylwetki surfera, jak i warunków, w których zamierza pływać. Pamiętaj też, że nie pianka uniwersalna nie istnieje – chcąc pływać komfortowo w latem i zimą w Polsce czy na rafach w upalnym Egipcie potrzebujemy tak właściwe 3 różne pianki.

Pianki do windsurfingu - czym kierować się przy wyborze?

Planując zakup pianki zapraszamy do naszego SurfShopu SuperSurf, który znajduje się w Jastarni przy samej szkole. Pomożemy w profesjonalnym doborze pianki a jako nasz kursant otrzymasz specjalny rabat.

Pianki do windsurfingu - czym kierować się przy wyborze?

Czytaj więcej:

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com