fbpx

Blog

Dlaczego to właśnie Jastarnia jest najlepszym miejscem do nauki kitesurfingu?

Może będzie to dla Ciebie zaskoczeniem ale w Polsce mamy zdecydowanie jedne z najlepszych warunków do nauki kitesurfingu w całej Europie. Płytka i płaska woda zatoki Puckiej, piaszczyste dno oraz niezagrażająca człowiekowi fauna i flora żyjąca w wodzie to właśnie uwarunkowania, które sprawiają, że… „nasz” półwysep helski stał się bardzo popularny nie tylko wśród naszych rodzimych amatorów kitesurfingu ale również wśród naszych zagranicznych sąsiadów, którzy mogą nam tylko pozazdrościć tak rewelacyjnych warunków do uprawiania kitesurfingu. W skali całego póływspu jest jednak jedna miejscowość, która zapracowała sobie na miano tej najlepszej i mowa tu oczywiście o Jastarni! Czym dodatkowo Jastarnia wyróżnia się na tle swoich sąsiadów?

Nauka Kitesurfingu w Jastarni

Jastarnia może pochwalić się największą płycizną na całym półwyspie – podczas gdy np. na Chałupach płytką wodę mamy maksymalnie do 300 m. od brzegu, to w Jastarni takie płycizny mamy nawet do 4 km od brzegu! A to właśnie płaska i płytka woda są najważniejszymi czynnikami, które zdecydowanie przyspieszaj naukę nowych czynności podczas kursu kitesurifingu! Dzięki temu Twoje szkolenie kitesurfingowe przebiega szybciej a Ty odczuwasz dużo większy komfort nauki – nie musisz walczyć z falami i głęboką wodą jak to jest na większości zagranicznych spotów ( spot to miejsce gdzie uprawiamy kitesurfing). Duża płycizna w Jastarni sprzyja również rozproszeniu się innych użytkowników spotu po całym obszarze płycizny, dzięki czemu nawet w sezonie jest tu dużo mniejszy tłok na wodzie niż np. w Chałupach.

Instruktorzy Kitesurfingu Jastarnia

Kursy Kitesurfingu Jastarnia

Kitesurfing w Jastarni – dlaczego warto wybrać Jastarnię?

Sezon na pływanie w Jastarni trwa cały rok – tak to nie żart, w miesiącach takich jaki grudzień czy listopad przy dobrej prognozie możesz zobaczyć tu nie jednego kitesurfera. Miesiące zimowe nie są jednak miesiącami, w których polecalibyśmy rozpocząć naukę kitesurfingu; takie specyficzne  warunki zarezerwowane są tylko dla wprawionych kitesurferów. W jakim miesiącu można więc rozpocząć szkolenie kietsurfingowe? W Jastarni sezon letni trwa pełne 5 miesięcy – od maja do września, jednak dzięki ociepleniu klimatu z powodzeniem w Jastarni prowadzimy kursy kitesurfingu również w miesiącach takich jak kwiecień i październik. Kwiecień oraz początku sezonu to doskonały moment aby rozpocząć swoje szkolenie kitesurfingowe, ponieważ nie ma tłoku na wodzie, każdy ma dużo miejsca wokół siebie, a to również poprawia komfort nauki. Rozpoczynając kurs kitesurfingu już w pierwszy weekend maja czyli popularną w Jastarni SurfMajówkę mamy pewność, że do sezonu nasze umiejętność będą już na odpowiednim pozimie i będziemy mogli w pełni cieszyć się pływaniem na kitesurfingu nie będąc przy tym zagrożeniem dla innych użytkowników spotu!Dodatkowym autem nauki kitesurfingu na początku sezonu w Jastarni jest również fakt, że woda od strony Zatoki Puckiej jest tutaj cieplejsza niż np. na wysokości Chałup. Dlaczego? Otóż tak obszerna płycizna ( 0,5 – 1m) dużo szybciej ogrzewa się promieniami wiosennego słońca niż woda o głębokości 2 m i więcej. A to właśnie wodę głęboka czeka NAS na większości innych spotów w Polsce i Europie. Na koniec warto wspomnieć, że sama w sobie Jastarnia to klimatyczne, turystyczne miasteczko. Jest tu dużo atrakcji turystycznych tj. Molo w Jastarni ( przy którym znajduje się nasza szkoła kitesurfingu i windsurfingu), Chata Rybacka, ścieżki tematyczne, ścieżki rowerowe, dużo fajnych restauracji, sklepów i mnóstwo atrakcji dla dzieciaków. No i oczywiście nie można zapominać o przepięknej plaży od strony Morza Bałtyckiego, gdzie można poopalać się, zażyć morskich kąpieli lub jeśli nie jesteś już początkującym kitesurferem i lubisz wyzwania popływać na kitesurfingu na niezłych falach!

Kitesurfing Jastarnia – jak przygotować się do pierwszej lekcji?

Nauka kitesurfingu nie wymaga żadnej ponadprzeciętnej sprawności fizycznej ani kondycji. Oczywiście wskazane jest aby rozważając naukę kitesurfingu zadbać o swoją formę jeszcze przed przyjazdem na kurs! W szczególności należałoby zadbać o te partie ciała, które są najbardziej obciążone podczas nauki kite. Co niektórzy mogą być zaskoczeni ale nie chodzi tu wcale o “ręce” ale np. o mięśnie szyi i karku, które w szczególności w początkowych etapach nauki narażone  są na “dużą”  pracę – nasze oczy cały czas skierowane są  kita który znajduje się nad naszą głowę przez co w początkowej fazie nauki Nasi kursanci najbardziej narzekają właśnie na przeciążenie tych partii ciała. W kolejnych etapach kursu na pewno przydadzą się nam mocne nogii, zdrowe kolana i wzmocnione mięśnie brzucha. Warto więc szczególnie zadbać jeszcze przed przyjazdem o trening, który przygotuje na wysiłek właśnie te części ciała! 

Nasi kursanci często zadają nam pytanie co zabrać ze sobą na lekcję kitesurfingu? Jeśli jest to Twoja pierwsza lekcja kitesurfingu musisz wiedzieć, że składa się ona z dwóch części tzw. Intra, które w całości spędzamy na plaży ( nie wchodzimy do wody) oraz drugiej części którą w całości spędzamy w wodzie. Jeśli chodzi o Intro to przede wszystkim Twój ubiór musi być dopasowany do aktualnych warunków pogodowych; jeśli mamy bardzo słoneczny dzień należy zadbać  o lekki sportowy, niekrępujący ruchów strój, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem oraz nakrycie głowy chroniące Nas przed słońcem. W przypadku chłodniejszej aury nasz strój musi być również dopasowany do aktualnych warunków atmosferycznych – ciepła bluza/ kurtka, sportowe ciepłe spodnie,  wełniana czapka. Niezależnie od pogody warto mieć ze sobą butelkę wody a jeśli nie masz przerwy i od razu po kursie Intro wchodzisz do wody przyda się również  jakaś energetyczna przekąska np. batonik. Ok, załóżmy, że kurs intro mamy już za sobą i wchodzimy do wody, co będzie nam potrzebne? Jeśli masz własną piankę to świetnie, koniecznie przynieś ją ze sobą. Jeśli nie masz to otrzymasz ją od NAS do kursu bezpłatnie, ale zostaniesz poproszony o założenie kąpielówek lub stroju kąpielowego pod spód ( własną piankę zakładamy zazwyczaj na gołe ciało). Tutaj ważna wskazówka szczególnie w przypadku mężczyzn – kąpielówki ubierane pod piankę powinny być jak najbardziej przylegające ponieważ luźne typu boardshorty będą się zwijały powodując uczucie dyskomfortu. Jeśli chodzi o całą resztę ekwipunku tj.trapez z leashem, kask oraz kamizelka asekuracyjna  dostaniesz je od NAS. Jeśli chodzi o buty neoprenowe czy rękawiczki to nie są to elementy niezbędne do kursu a często nawet mogą trochę przeszkadzać dlatego nie nie udostępniamy ich regularne do kursu – jest to wyposażenie opcjonalne, które należy ewentualnie zakupić we własnym zakresie. A jak ma się sprawa z okularami przeciwsłonecznymi na wodzie? Generalnie nie rekomendujemy ze względu na bardzo  duże ryzyko ich “utopienia” , jeśli jednak ktoś bardzo chce to zachęcamy do zakupienia specjalnej gumki do okularów, która w przypadku strącenia ich z naszej głowy spowoduje, że okulary będa unosić się na wodzie zwiększając Nasze szanse na ich szybkie znalezienie. Wszystkie akcesoria neoprenowe tj. pianki, buty, rękawiczki czy gumki do okularów kupicie z specjalnym rabatem w Naszym SurfShopie, które znajduje się bezpośrednio przy szkole. Po wyjściu z wody należy mieć ze sobą oczywiście ręcznik oraz ubranie na przebranie, jeśli masz własną piankę przyda się również nieprzemakalna torba na piankę – również do kupienia w Naszym sklepie.  Na koniec prawie zapomnieliśmy o najważniejszym – podstawą udanego kursu jest pozytywne nastawienie i dobry humor! 

Szkoła kitesurfingu – Ile to kosztuje?

Cena kursu kitesurfingu w naszej szkole w Jastarni uzależniona jest przede wszystkim od czasu jego trwania oraz od tego czy uczymy się indywidualnie czy w grupie 2-3 osobowej. Im dłużej pływamy tym stawka godzinowa jest niższa i tak dla przykładu 4- godzinny kurs kitesurfingu w opcji indywidualnej będzie kosztował 660 zł,  450 zł/os. w grupie 2 osobowej oraz 360 zł/os. w grupie 3 osobowej, natomiast koszt kursu 12 godzinnego to odpowiednio 1720 zł indywidualnie, 1120 zł/os. w grupie 2 osobowej oraz 840 zł/os. w grupie 3 osobowej. Należy jednak pamiętać, że jeśli chodzi o efektywność zajęć i szybkość nauki to zdecydowanie sprawniej będzie ona przebiegać na zajęciach indywidualnych, gdzie mamy instruktora “na własność” i spędzamy praktycznie 90% “czasu podpięci pod latawcem” ćwicząc nowe umiejętności, natomiast w przypadku zajęć grupowych musimy się tym czasem podzielić z współćwiczącymi ponieważ na zajęciach grupiowych pracujemy również na jednym komplecie sprzętu, praktyki jest więc relatywnie mniej niż na zajęciach indywidualnych. W cenę zajęć wliczone jest wszystko co do jego przeprowadzenia niezbędne tj. sprzęt, pianka, instruktor, ubezpieczenie NNW, asekuracja motorówką a także wystawienie karty PZKite, która jest oficjalnym potwierdzeniem umiejętności kitesurfingowych. Pełen cennik naszych kursów dostępnych jest na https://surfszkola.pl/cennik/ ale pamiętaj, że dokunujac wczesniejszej rezerwacj on-line otrzymasz dodatkowe 10 % rabatu! Warto rozważyć również kurs przed sezonem np. końcówką kwietnia czy w maju ponieważ często można załapać się na tzw. cennik przedsezonowy i zaoszczędzić nawet do 20% ceny kursu. Jednak ilość miejsc w tych ofertach jest mocno limitowana jest nie warto zwlekać z rezerwacją!

Jastarnia kursy

Jastarnia instruktorzy

Teraz już wiesz, że Jastarnia to najlepsze dla Ciebie miejsce do nauki kitesurfingu a NAM nie pozostaje nic innego jak zaprosić Cię do naszej szkoły w Jastarni na profesjonalny kurs kitesurfingu!

Gdzie NAS znajdziecie?
SurfSzkoła przy molo w Jastarni
ul. Nad Zatoką 2, Jastarnia
(lewa strona przy wejściu na molo!)

Czekamy na ciebie w JASTARNI!

 

Masz pytania? zadzwoń + 48 602 392 237 lub napisz surfszkola@op.pl

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com